vSphere HA agent error “The object ‘vim.Datastore:datastore-XXX’ has already been deleted or has not been completely created”

Canlı makineleri taşıyan cluster da bir tane ESXi host u reboot ettim ve aşağıdaki sorun ile karşılaştım. Host un üzerindeki vSphere HA servisi hata vermeye başladı.

The object ‘vim.Datastore:datastore-9497’ has already been deleted or has not been completely created

    Task name    : Reconfigure vSphere HA host

    Target        : EsxiHost

    Event log    : vSphere HA agent for host EsxiHost has an error in Cluster in DataCenter: vSphere HA agent cannot be installed or configured

  • Host un üzerinde sağ tıklayıp “Reconfigure for vSphere HA” komutunu çalıştırdım, olmadı.
  • Host u reboot ettim, olmadı.
  • Cluster seviyesinde vSphere HA disabled – enable ettim, olmadı. Bu sefer cluster içerisinde diğer tüm host larda aynı hatayı vermeye başladı. Başıma daha büyük bela açıldı.
  • VMware PowerClI ile vCenter a bağlanıp, aşağıdaki komut ile bu datastore un hangisi olduğunu bulmaya çalıştım. Fakat hata veren datastore cluster da yoktu. Muhtemelen bir müddet önce sildim, ve bugüne kadar da host lara dokunmadığım için bu hata oluşmamıştı.

Get-Cluster $cluster | Get-Datastore | Select Name, ID | Sort ID

  • vSphere HA ayarlarında 3.opsiyonu seçtim ve iki datastore seçip, HA yi cluster da tekrar disable – enable yaptım, yine olmadı.

  • ESXi host vmkernel / hostd / fdm loglarını da inceledim, bir sonuç çıkartmadım. FMD log ta gördiğim hata aşağıdadır.

    2019-04-15T06:29:40.689Z error fdm[86409] [Originator@6876 sub=Vmomi opID=2602764b] Caught exception while sending activation result: N5Vmomi5Fault11SystemError9ExceptionE(Fault cause: vmodl.fault.SystemError –> )

Kısaca ortam bilgisi de paylaşayım:

ESxi host version    : VMware ESXi, 6.5.0, 10884925

Total ESXi host in cluster: 8

vCenter Server version    : 6.7 U1

Type            : vCenter Virtual Appliance

Çözüm; biraz komik gelebilir. vCenter reboot.

vCenter sunucusunu yeniden başlattım ve sorun düzeldi. Bazen sorunla uğraşırken çok derine inebiliyoruz. Tabi bunun bizim ürün bilgimizi arttırmasında yararı var ama keşke en başta vCenter sunucusunu reboot etseydim dedim kendi kendime. Neyse sağlık olsun, sorun çözüldü ya önemli olan sonuç.

tolgaasik

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment