ESXi boot on SD card/USB – Recommendation

vSphere 7.0 versiyonuyla ESXi boot partition üzerinde değişiklikler yapıldı. En kiritik boot alanı olan ESX-OSDATA kısmının artık ESXi 7.0U3c ve sonraki 7.0 yeni versiyonlarında kurulum ve güncelleme aşamasında artık kalıcı disk üzerinde konumlandırılması öneriliyor. vSphere.Next sürümlerinde ortamda boot diski olarak SD kart veya USB stick algılanırsa, OSData alanı otomatik olarak kalıcı disk üzerine (VMFS) taşınabilecek.

ESXi işletim sistemi artık veri merkezlerimizin ve operasyonumuzun belki de tam ortasında yer alıyor. Böyle kritik bir işletim sistemini, kapasite, sağlamlık, dayanıklılık ve daha farklı sorunlarda yaşadığımız bir USB stick yada SD kart üzerine artık kurulmaması tavsiye ediliyor. Mevcut sertifikalı donanımlar için bu destek devam edecektir ama yeni nesil donanımlar için kesinlikle bu durum sertifikalandırılmayacaktır. Eğer yeni bir sunucu alımı planlıyorsanız, buna dikkat etmenizde, işletim sistemi kurulumu için kesinlikle SATA, SAS, SSD, NVME vb. kalıcı disk tiplerinin planlamanızda fayda olacaktır. Kısacası, sadece OS-DATA alanı değil, en doğrusu artık tamamen USB stick veya SD kartlar üzerine işletim sistemini kurmayıp, direkt kalıcı disk alanları üzerine kurulum yapmaktır.

Bu konuda yayınlanmış resmi VMware KB dökümanına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Aynı zamanda VMware TechZone üzerinde de 7.0 ile birlikte gelen ESXi storage konusundaki değişikliğin detaylarını okuyabilirsiniz.

VMware KB (85685)- SD card/USB boot device revised guidance (Link)

VMware TechZone – ESXi Storage Changes (Link)

 

tolgaasik

Share

1 Response