AWS Basic Services for System Admin/Architect/Engineer

Last modified date

Sistemciler için cloud teknolojileri tam anlamıyla kafamızda oturtmak, neyin ne olduğunu tasarım yaparken bilmek veya müşterimize önermek gerçekten zor olabiliyor. Aslında kendi veri merkezlerimizde kullandığımız ya da kullanmayı planladığımız benzer teknolojilerin herkesin kullanımına sunulmuş hali cloud servisleri olarak karşımıza çıkıyor. Bazı servisler de sadece bulut teknolojilerinde mevcut, yani lokal veri merkezlerimizde hiç kullanmıyoruz. Ama demek istediğim bir sistem yöneticisinin ya da tasarımcısının artık cloud teknolojilerini de bilmesi şart. Çünkü müşterinizin yada bir iş biriminin ihtiyacını konuşurken, onlara yeni bir servis tasarlarken artık lokal yada cloud olarak iki alternatife bakmamız şart oldu. Lokalde kullandıklarımız artık ezberimiz, dolayısıyla diğer tarafa da hakim olmamız gerekiyor. Şunu da belirtmek isterim, tabiki herkes herşey de uzman olamaz, ama bir sistemcinin en azından cloud teknolojilerinden haberi olması gerekiyor. Bu da çalışma ile kendini geliştirme ile mümkün olur.

Amazon Web Services (AWS) cloud konusunda benim çok sevdiğim bir üretici ve bu konuda birçok ilki de bizlere sunmuş yenilikçi bir firma. AWS Training ‘in Youtube kanalında bugün çok güzel video gördüm. Linkini de size aşağıdaki iletiyorum ve kesinlikle biraz zaman ayırıp izlemenizi tavsiye ederim. Cloud konusunda bir şeyler hep kafamızda askıda kalıyor veya tam oturmuyordu. Bu video kesinlikle buna çözüm sunuyor. AWS in bizlere sunduğu temel servislerin lokal veri merkezlerimizde kullandığımız hangi servislere karşılık geldiğini çok basit bir şekilde bir web hosting üzerinden özetlemişler. Mutlaka izleyin.

Yukarıda fb.com (facebook tarzı bir web sitesi) lokal de hangi servisler ile host edilebilir, hangi teknolojileri kullanırız, bunu gösteren bir architectural design var.

Aşağıdaki resim de bunu AWS üzerinden sunacak isek, hangi AWS servislerini kullanmamız gerektiğiniz gösteriyor. Kısacası lokaldeki servislerimizin AWS karşılığını bize basit bir şekilde anlatıyor.

Link: AWS Basic Services by AWS Training Youtube Channel

tolgaasik

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment