ILO to Remote Support Communication failed

Last modified date

Bir sunucunun HPE ILO su ile ilgili HPE OneView da aşağıdaki hatayı alıyorsanız, kontrol etmeniz gereken ve almanız gereken birkaç aksiyonu sizinle paylaşmak istedim.

Hata: “The iLO to Insight Remote Support or Insight Online communication failed.”

Çözüm aslında size önerilmiş ama bu her zaman işe yaramıyor. O yüzden çözüm opsiyonlarını biraz genişletmek istedim.

  • İlk kontrol edilmesi gereken HPE OneView internet bağlantısında bir sorun var mı yok mu? OneView deki uyarıda sizi bu kontrole yönlendiriyor, çünkü genelde sorun OneView sunucusunun internet erişimi ile ilgili oluyor.

Diğer işlemler için sunucunun ILO arayüzüne bağlanın. ILO arayüzüne bağlandınız, “System Health” kısmında sunucuda herhangi bir donanımsal problem görünmüyor.

Ancak aynı yerde “Connection to HPE” kısmında hata görüyorsunuz, linki tıkladınız sizi “Remote Support” sayfasını yönlendirdi.

ILO Remote Support sayfasında aşağıdaki hatayı görüyorsunuz. ILO nuzun bağlandığı HPE ye bağlanmasını sağlayan sunucusunun IP ve port (443) bilgileri de karşınızda duruyor.

Bu aşamada yapılacak birkaç adım var. Bu arada ben bu işlemleri ILO 5 üzerinde gerçekleştirdim ama ILO 4 ile de aynı sonuçları elde edeceğinizi düşünüyorum, çünkü her iki ILO versiyonu açısından kullanıcı tarafında çok büyük bir fark görünmüyor.

  • Ilk önce ILO yu yeniden başlatın. Bunu yapmak için ILO 5 Ana sayfasında yani Information kısmındayken, sağ tarafta “Diagnostic” tabına gidin, ve “Reset ILO” butonunu tıklayın. Korkmayın ILO ayarlarınızı resetlenmeyecek, bu komut ile ILO nuz yeniden başlayacak. Neden burada “reset” yazıp, bizleri tedirgin ettiklerini inanın yıllardır anlamıyorum.
  • ILO yu yeniden başlattıktan sonra OneView e gidip, bir müddet bekleyin. OneView Server hardware kısmında sunucunuzu bulun. OneView de sunucunuzun kayıtlarının güncellendiğini bağlantının tekrar sağlandığını göreceksiniz.

  • Refresh işlemi bittikten sonra OneView ekranında Remote support ta aktif edildiğini gördüğünüzde işlem tamamdır.

  • ILO tekrar geri dönün, bağlantının sağlandığını ve hatanın düzeldiğini göreceksiniz. Eğer düzelmezse diğer adımları uygulayın.
  • ILO firmware ve HPE OneView firmware versiyonlarınızın güncel olduğundan emin olun. En azından ILO versiyonunuz kesinlikle güncel olsun.
  • Sunucunun kaydını HPE OneView den silin ve sunucuyu ILO bilgilerini kullanarak yeniden HPE OneView e ekleyin.

Özetlemek gerekirse, bu sorunun çözümü genelde “Internet Bağlantı Kontrolü / ILO firmware güncelleme / ILO reset / Sunucuyu yeniden ekleme” adımlarından biriyle çözülür ya da çok düşük bir ihtimal ama yine de göz önünde bulundurulması gerekir, belki sizden habersiz bir arkadaşınız HPE Support Center erişim için kullandığınız ve aynı zamanda remote support için kullanılan HPE web sitesinizdeki hesabınızın parolasını değiştirmiş olabilir. Bunu da değerlendirmelisiniz.

Yine de sorununuz çözülmüyorsa ILO dan AHS log (Active Health System Log) alıp, HPE Support ‘a yada HPE bakım antlaşması yaptığınız firmaya bir destek kaydı açın.

Not: Bu kısımlar sadece HPE OneView için değil, aynı zamanda HPE Synergy Composer için de geçerlidir. Her ne kadar adı Composer olarak anılsa da biz sistemciler için o bir OneView ‘dir.

tolgaasik

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment