VMware vCloud Director Availability

VMware vCloud Availability (VCAV) ürünü ile bulut hizmeti aldığınız VMware Cloud Provider veri merkezleri ile kendi veri merkezleriniz (on-prem) arasında sanal makine (VM) veya vApp (sanal makine grupları) bazında felaket durumlarına hazırlıklı olmak için replikasyon veya geri dönüş senaryoları geliştirebilirsiniz.  Ayrıca kendi ortamınızdan VMware Cloud Provider olan bulut hizmeti aldığınız veri merkezine de VMware vSphere iş yüklerinizi yani sanal sunucularınızı da bu ürün aracılığıyla taşıyabilirsiniz.

Secure migration ve disaster recovery konseptleriniz için geliştirilmiş bir ürün olan vCloud Availability çözümü, sanal appliance tabanlı replikasyon yöntemi ile çalışmaktadır. Sizin ortamınıza kurulan sanal appliance (onprem appliance), bulut hizmet sağlayacığınızın ortamındaki appliance ile konuşup, iş yüklerinizi güvenli bir şekilde taşımanızı ya da felaket durumu için iş yüklerinizi güvenli bir şekilde bulut ortamına yedeklemenizi sağlar. Bu işlem instance (snapshot gibi değerlendirebilirsiniz) ve belirlenen SLA (Service Level Agreement) çerçevesinde RPO (recovery point objective) sürenizi belirleyip gerçekleştirilirsiniz. Standart RPO süresi 5 dakikadır, ancak eğer ortamda veri depolama için VSAN kullanılıyorsa, bu 1 dakikaya kadar çekilebilir.

Kullanım senaryolarını kısaca özetlemek gerekirse:

  • Migration As a Service: Sizin veri merkezinizden bulut hizmet sağlayıcınızın ortamına taşınma
  • OnPremises to Cloud – Disaster Recovery as a Service: Sizin veri merkezinizden bulut hizmet sağlayıcınızın ortamına sanal makine replikasyonu
  • Cloud to Cloud – Disaster Recovery as a Service: Bulut hizmet sağlayıcınızın veri merkezleri arasında sanal makinelerinin replikasyonu

Senaryolarınızı kurguladıktan sonra, replikasyonlarınızı başlatıp, belirli aralıklarla da failover/migration test job ‘ları ile süreci test edebilirsiniz.

Disaster Recovery ve Migration Planlarınızı oluşturmanızda onprem-to-cloud kapsamında değerlendirilen ürünün detaylarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

  • VMware Cloud Director Availability Product Page (Link)
  • VMware Cloud Director Availability Documentation (Link)
  • VMware Cloud Director Availability – How to work (Link)
  • Vmware Blog – vCloud Director Availability (Link)

tolgaasik

Share

1 Response